Zabiegi fizykalne świadczone w CM Nieporęt

Lp.Rodzaj zabiegu (skrót)Opis zabiegu
I.ELEKTROLECZNICTWO
1.ElektrostymulacjaZwana także elektrogimnastyką, ma na celu wywołanie reakcji motorycznej mięśnia lub grupy mięśni. Efekt ten może być osiągnięty dzięki dostatecznie szybkiej zmianie natężenia prądu zarówno stałego jak i zmiennego o różnej częstotliwości, szerokości oraz kształcie impulsu.
2.GalwanizacjaPolega na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta między dwoma elektrodami. W zależności od umiejscowienia elektrod można ten zabieg stosować do różnych terapii, może to być leczenie przeciwbólowe, przeciwzapalne lub poprawiające krążenie krwi w organizmie.
3.JonoforezaPolega na wprowadzeniu do tkanek jonów leków za pomocą prądu stałego. W zależności od zastosowanego leku ma działanie np. przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
4.Prądy diadynamiczne
(DD)
Polega na działaniu prądu galwanicznego i nałożonego na ten prąd prądu impulsowego. Zabieg polegający na zastosowaniu prądów małej częstotliwości, w postaci "prądów impulsowych". W zabiegu wykorzystuje się szereg ich leczniczych właściwości: zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie bólu, miejscowe przekrwienie tkanek, przyrost masy mięśniowej.
5.Prądy interferencyjne
(PI, IF)
Do zabiegu stosuje się 4 elektrody na które podawany jest prąd o różnych częstotliwościach dzięki czemu prądy te się wzmacniają lub osłabiają - ulegają zdudnieniu. Umieszczone elektrody krzyżują się w miejscu przeznaczonym do zabiegu.
6.Prądy TENSJest to przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Wykorzystuje się zdolność prądu impulsowego o częstotliwości 100 - 200 Hz, do wywołania relaksacji mięśni szkieletowych. Ma działanie przeciwbólowe.
7.Prądy Traberta
(UR)
Zabieg, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Zabieg ten działa silnie przeciwbólowo, często stosowany jest w zmianach zwyrodnieniowych stawów.
II.ŚWIATŁOLECZNICTWO
1.Bioptron Leczenie światłem spolaryzowanym o długości fali 400-2000nm. Światło spolaryzowane łagodzi bóle i przyspiesza gojenie ran.
2.Sollux (IR)Naświetlanie promieniami podczerwonymi. Powoduje przyjemne odczucie ciepła naświetlanej powierzchni. Można stosować filtr niebieski lub czerwony, który ogranicza zakres działania promieni podczerwonych.

 
=> Następna strona